wtorek - piątek 8.30-17.00

W tym miesiącuW tym miesiącu11122
Od początkuOd początku550203
Najwięcej dnia 09-09-2018 : 1193

23.01.2016r. w Świetlicy Wiejskiej w Prositach odbyła się tradycyjna zabawa choinkowa zorganizowana przez Radę Sołecką z Prosit i Filię Biblioteczną w Prositach ,na którą zaproszone zostały  dzieci z trzech sołectw – Prosity, Księżno i Lądek .

Dzieci chętnie uczestniczyły w zabawie i konkursach , za które wszyscy biorący udział  nagradzani byli drobnymi upominkami i słodyczami, które zakupiono ze środków pozyskanych z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Biblioteki Publicznej w Bisztynku. Bawiące się dzieci odwiedził także Mikołaj z prezentami.  Do tańca i dobrej zabawy zagrał Zespół Wspomnienie z Reszla.

We wtorek  08.08.2017r. dzieci z Filii Bibliotecznej w Prositach po raz drugi uczestniczyły w castingu na statystów do filmu Kamerdyner. Tym razem odwiedziliśmy Łężany, gdzie mieliśmy okazję podziwiać piękny pałac i park.

Nabór kandydatów wyglądał inaczej i był mniej emocjonujący niż w Widrynach, gdyż było znacznie mniej osób . Najpierw dzieci otrzymały ankiety, które należało wypełnić. Trzeba było podać kolor oczu, włosów, wzrost, numer buta i …wymiary, w czym pomocne okazały się dostarczone centymetry. Sam proces wypełniania ankiet przebiegał w dość radosnej atmosferze i  dużym zamieszaniu. Po wypełnieniu ankiet wszyscy udali się na piętro, gdzie zostali po kolei sfotografowani.

Po castingu już spokojnie mogliśmy obejrzeć park i okolice pałacu w Łężanach, po czym w doskonałych humorach pojechaliśmy do domu. Oczywiście dzieci zapewniły, że jeśli będzie jeszcze taka okazja, to chętnie wezmą udział w kolejnym naborze statystów do filmu.

9 października w Filii Bibliotecznej w Prositach królowały ziemniaki. Można było stworzyć ziemniaczanego „stworka” i wykonać stempelki, a przy okazji dowiedzieć się co nieco o  tym popularnym warzywie.  Następnie 10 października wspólnie z Radą Sołecką zorganizowany został „Dzień Ziemniaka”. Mimo zimna przybyłym dzieciom humory dopisywały. Chętnie szukały schowanych ziemniaków, grały w piłkę i rysowały wielką kredą na chodniku „wesołe ziemniaki ‘’. W trakcie zabawy każdy mógł zjeść  upieczoną  przez siebie na ognisku kiełbaskę i oczywiście tradycyjnego pieczonego w ognisku ziemniaka. Każde z dzieci biorących udział w zabawie otrzymało też na koniec malutki upominek.

W sobotę 18 października w Filii Bibliotecznej w Prositach odbyły się warsztaty związane ze sztuką użytkową tworzenia torebek ozdobnych na różne okazje. Warsztaty przeprowadziła, zaprzyjaźniona od wielu lat z naszą miejscowością, olsztyńska malarka Małgorzata Tuszyńska, która przybyła do nas na zaproszenie Pani Beaty Majewskiej.

W warsztatach wzięły udział głównie dzieci, ale były też dwie osoby dorosłe . Na początku uczestnicy zajęć wykonali torebki z tzw. ekologicznego papieru, gdyż jak się okazało szczególnie wykonanie dna torebki nie było takie proste . Po tej próbie wszyscy przystąpili do tworzenia właściwych torebek z ogromnych arkuszy kolorowego  papieru.  Zaangażowanie przy tej pracy było bardzo duże, zwłaszcza gdy nadszedł etap zdobienia torebek kolorowymi naklejkami, kamyczkami , kwiatkami, a nawet piórkami. Efekty pracy okazały się rewelacyjne. Nie był to jednak koniec atrakcji, gdyż dzięki zaangażowaniu Sołtysa i Rady Sołeckiej Prosit został wcześniej zaplanowany i ogłoszony „Dzień Ziemniaka”. Dzięki temu po wyczerpującej pracy wszyscy uczestnicy warsztatów wraz z przybyłymi później mieszkańcami Prosit mogli w miłej atmosferze posilić się przy ognisku pieczonymi ziemniakami i własnoręcznie upieczoną kiełbasą.

Dnia 6 czerwca w Prositach odbyła się w plenerowa  impreza  z okazji Dnia Dziecka i Dni Rodziny. Przybyłe licznie dzieci  chętnie  uczestniczyły w zabawach np. dmuchaniu baniek, balonowej bitwie czy rysowaniu swojego autoportretu. W trakcie zabawy mogły posilić się kiełbaskami z grilla, lodami   i innymi słodyczami. Jednak największą atrakcją okazał się odbywający w tym dniu w Prositach ślub. Dzięki pomysłowi Pani Sołtys i przy pomocy  przybyłych Pań dzieci przygotowały tzw. bramę i bukiet kwiatów.  Po dość długim, ale cierpliwym oczekiwaniu złożono  w końcu  życzenia młodej parze, która aby przedostać się dalej  nie poskąpiła dzieciom słodyczy. Zabawę zorganizowano dzięki funduszom pozyskanym z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Biblioteki Publicznej w Bisztynku.